آموزش سرمه دوزی

 

وسایل مورد نیاز آموزش سرمه دوزی (بسته کامل آموزشی سرمه دوزی) با قیمتی مناسب: قابل فروش فقط در فروشگاه ترمه اصفهان به شماره های زیر تماس بگیرید :

 09198947642 و یا 09131070233  قابل ارسال پستی به شهر یا نشانی موردنظرشما درهرکجای ایران و جهان در سریعترین زمان ممکن

 

      وسیله های موردنیاز :

  • سرمه ساده (جهت دور دوزی)

        سرمه تراش (جهت تو دوزی)

        مروارید بندی چک

       دوک نخ کوچک موج یا ممتاز و سوزن سرمه و مروارید

       ترمه چاپ زده (واسمه شده)

       کارگاه یا چارچوب (ساده یا سنتی)

 

 

 

مراحل دوخت سرمه دوزی:

1.     رو دوزی
2.     دور دوزی
3.     تو دوزی
4.     زیور دوزی
 

1.     رو دوزی: در این مرحله روی طرح اصلی یعنی آن چه به عنوان طرح چاپ شده روی ترمه است را(همان نقش های سفید رنگ)  با نخ کوک می دوزیم تا زیر کار محکم شود و چاپ به مرور اگر کم رنگ شد مشکلی ایجاد نشود و با این کار چاپ ماندگار و قابل دوختن در دراز مدت شود.(تصویر زیر)

 

 

2.     دور دوزی: روی طرح رو دوزی شده را مطابق تصویر زیر  با سرمه هایی از قبل چیده شده به حالت مارپییچ  میدوزیم   ، لازم به ذکر است که دوخت دور دوزی ممکن است به حالت زنار (صاف صاف) هم دوخته شود که به آن دوخت سنتی می گوییم.

 

    

 

 

3.     تودوزی: که خود شامل الف- پردوزی ب-توپردوزی ج-مروارید دوزی که به خود مروارید دوزی هم به نوعی هم شامل توپردوزی می شود.

الف.      پردوزی: در این مرحله بین خطوط نقش، به جز گل و برگ را با همان حالت اریب  دوردوزی و یا صاف دوزی (با سرمه تراش )می دوزیم. در این مرحله  معمولا دوخت بدون برجستگی و بی پنبه دوخته می شود.

ب.     توپردوزی: دوخت در این مرحله با پنبه یا پیله به صورت برجسته  دوخته می شود مطابق تصویر  پنبه را گلوله کرده و روی آن را با نخ کوک بست می زنیم سپس این بار سرمه تراش (سرمه تو دوزی) را با اندازه قطر دوختگاه مورد نظر چیده و روی پنبه، کنار هم پر می کنیم که این مرحله بیشتر جهت توپر دوزی گل ها و برگ ها استفاده می شود (تصویر زیر) و برای توپر دوزی وسط گل ها بیشتر از مروارید مانند دستور بالا  دوخته می شود. دوخت ها در این مرحله معمولا برای برگ ها جناقی  و یا ساده است.

 

 

  

 

  

 

 

4.     زیور دوزی: که همان دوخت تزیینی است، که خود شامل دوخت های زرک دوزی، جنق دوزی، جرقه دوزی، جودانه، چشم خروسی وشکوفه دوزی و و چند نوع دوخت دیگر سلیقه ای می باشد که در اینجا مراحل دوخت زرک دوزی در تصویر زیر سمت راست، مراحل دوخت جرقه دوزی درتصویرآخر   و  دوخت چشم خروسی در تصویر  زیر سمت چپ نشان داده شده است.                                                                                                       باسپاس..... به قلم استاد شهریارنیرومند

 

 

  

 

 

برای آموزش تکمیلی علاوه بر کلاسهای خصوصی استاد همچنین بزودی کتاب آموزش سرمه دوزی به زبان ساده توسط ترمه اصفهان(گلستان ) به قلم استاد شهریارنیرومند (( نوه مادر هنرسرمه دوزی ایران )) در آینده منتشر خواهد شد و جهت آموزش عملی و کسب اطلاعات بیشتر می توانید با  یکی از شماره های ما تماس گرفته ویا با هماهنگی قبلی به فروشگاه مرکزی ترمه ااصفهان(گلستان سابق)به مدیریت استاد شهریار نیرومند (باهماهنگی قبلی)  مراجعه فرمایید و علاوه بر دیدن  جدیدترین کارها و آلبوم های ما در صورت تمایل میتوانید برای آموزش سرمه دوزی نام نویسی کنید. بدیهی است به مشتریان اینترنتی امتیازات و تخفیفات ویژه ای داده میشود.لازم به توضیح است کلیه طرحها و نقشهای موجود در سایت بعلاوه نقشهای دیگر و مورد درخواست شما قابل چاپ بر روی ترمه  و ارسال به نشانی شما در هرنقطه ایران به قیمت مناسب میباشد.در ضمن ترمه اصفهان آماده هرگونه کمک و راهنمایی و فرستادن انواع ملزومات و ارسال ترمه  وکلیه وسایل موردنیاز سرمه دوزی به قیمت عمده در اسرع وقت به تمام نفاط کشور میباشد. درضمن برای خرید از فروشگاه مرکزی ترمه اصفهان با شماره های همراه موجود در این صفحه تماس گرفته و با هماهنگی قبلی برای منظور کردن تخفیف مشتریان اینترنتی و گرفتن نشانی دقیق  فروشگاه مرکزی ترمه اصفهان  با هماهنگی قبلی اقدام به تشریف فرمایی و خرید از فروشگاه ترمه اصفهان  کنید .

هرگونه انتقال مطلب یا کپی برداری از مطالب این سایت مستلزم تایید و رضایت استاد شهریار نیرومند است و در صورت کپی بدون رضایت استاد پیگردسایبری و  قانونی خواهد داشت.

شماره های هماهنگی برای خرید یا سفارش اینترنتی   09198947642 و یا 09131070233 : استاد شهریارنیرومند