آخرين قيمت و بهاي سرمه

آخرین قیمت و بهای سرمه

آخرین قیمت و بهای سرمه (برحسب واحد مثقال ) و بهای مروارید بندی در سراسر کشور از سایت مرجع  ترمه اصفهان در بهار 97  :

سرمه ساده (مات و براق)پاکستانی و سرمه ساده زنجیره ای(مات و براق )پاکستانی و همچنین سرمه کنگره ای (مات و براق) پاکستانی مثقالی 1000  

سرمه ساده ( مات و براق) هندی و سرمه ساده زنجیره ای (مات و براق) هندی و سرمه ساده کنگره ای (مات و براق) هندی مثقالی 1200 تومان

 سرمه سرمه تراش پاکستانی مثقالی 1000 تومان و سرمه تراش هندی مثقالی 1200 تومان

سرمه رنگی ساده و تراش و طرحدار رنگی (بسته به جنس و ظرافت و طرحدار بودن ان) ازمثقالی 1500(پاکستانی)تا مثقالی 2000 تومان (هندی)میباشد.

سرمه اصل  که همان سرمه  ایران اکه ازجنس نقره وطلا با عیار مشخص میباشد که بسته به قیمت طلا و نقره بهای آن در نوسان است و اکنون در حدود مثقالی سی و دو هزار تومان میباشد .

مروارید: که بهترین نوع آن برای سرمه دوزی مروارید بندی چک ساخت کشور چک میباشد که بندی 1000 تومان یا مثقالی 1500تومان میباشد.  که هر یک و نیم بند مروارید چک برابر با یک مثقال است. لازم به گفتن است که مروارید اصل هم در بازار موجود است که بسبب بالابودن بهای آن فقط  در کنار سرمه اصل روی ترمه اصل(قدیمی کرک و پشم) کار میشود.

لازم به ذکر است که کلا سرمه هادر سه دسته ایرانی و هندی و پاکستانی میباشند که سرمه ایرانی امروزه فقط در نوع اصل (نقره و طلا) تولید میشود و نوع بدل آن مدتهاست تولید نمیشود. سرمه هندی و پاکستانی نوع اصل ندارند و فقط در نوع بدل تولید میشوند که امروزه بخاطر قیمت مناسبترشان نسبت به سرمه اصل ایرانی  بیشترین کاربرد در سرمه دوزی را دارد همچنین لازم به گفتن است که مرغوبترین سرمه نوع سرمه هندی است که اصلا تحت هیچ شرایطی تغییر رنگ نمیدهد وتنها در نوع مرغوب تولید میشود و متاسفانه سرمه پاکستانی در درجه یک و دو تولید میشود که حتی درجه یک آن یعنی نوع ضمانتی آن هم سرانجام تغییر رنگ میدهد که متاسفانه تعدادی فروشندگان سودجو به بهانه اینکه سرمه آنها در برابر وایتکس و تینل تغییر رنگ نمیدهد اقدام به فریب مشتریان و فروش سرمه پاکستانی بجای هندی میکنند و نکته دیگر اینکه  که سرمه های زنجیره ای و کنگره ای گاهی به اشتباه سرمه ایتالیایی و فرانسوی نامیده میشوند که در اصل همان سرمه های پاکستانی یا هندی هستند که بخاطر طرحدار و نقش دار بودنشان به اشتباه به این نوع سرمه معروف شده اند و این در حالیاست که در در ایتالیا و فرانسه چیزی بنام صنعت سرمه سازی و سرمه دوزی اصلا وجود ندارد. در ضمن از نظر کیفیت سرمه فقط سرمه های هندی توصیه و سفارش میشود وحتما از خرید سرمه پاکستانی علیرغم تعریف فروشنده خودداری نمایید چونکه سرمه های هندی همگی ضمانتی هستند و در مورد سرمه پاکستانی اینگونه نیست . 

نحوه شناخت سرمه هندی از پاکستانی : این شناخت برای مغازه داران و هنرمندان باتجربه سرمه دوزی به سادگی قابل تشخیص است ولی برای افراد مبتدی تنها راه شناخت سرمه نامرغوب پاکستانی از سرمه هندی اینست که طول بند سرمه هندی تقریبا بسیار بلند است و تقریبا دوبرابر طول بند سرمه پاکستانی است ( تقریبا حودو هشتاد سانت) و در برابر خم و شکستگی سرمه هندی بسیار مقاوم است  چون سطح روی آن لطیف تر و در مورد سرمه تراش نرمتر است و سرمه تراش پاکستانی زبرتر است .

 شایان گفتن است که تمام قیمتهای بالا میانگین قیمت خرده فروشی سرمه در کل کشوراست و پایینتر و بالاتر بودن قیمت آن بسته به نوع خرید فروشگاهها یا تخفیفات فروشگاهها به مقدار کمی در نوسان میباشد و همچنین اصفهان ترمه برای آن دسته از  مشتریانی که خواهان خرید بهترین نوع سرمه  (هندی) هستند آمادگی فروش سرمه به قیمت عمده و ارسال رایگان به سراسر کشور را دارد .  

 

                 صنایع دستی اصفهان ترمه به مدیریت استاد شهریار نیرومند ( تنها منبع رسمی و معتبر قیمت و بهای سرمه در کشور )